Pire od bundeve

Opako sam se primila na bundevu. Do sada bih dva-tri puta godišnje napravila kolač od bundeve i na tome bi se završilo. Ove godine sam rešila da nešto promenim pa sam krenula da istražujem, samo da bih otkrila da postoji čitavo more recepata u kojima se  koristi bundeva u obliku pirea.

Šta je sad pire od bundeve i gde da ga nabavim?

Verovatno su mnogi od vas (bili) u sličnom problemu. Ja znam da sam zamišljala da je to nešto najukusnije i najegztičnije na svetu, čim mora da se kupuje i pakuje se u konzerve i sve.

Malo sam se razočarala, a malo mi je i laknulo kad sam saznala da je to obična skuvana li ispečena pa propasirana bundeva. Mislim, sad ne morate ni da čitate recept to vam je to =)

Šalim se, morate, jer suvo pečenje previše isuši bundevu, a kuvanje bundeve je mnogo dosadno, tj ne samo kuvanje nego ljuštenje sirove bundeve, samo čekam kad će neko da ostane bez prsta.

Potrebna vam je jedna bundeva ili bela tikva. Može i muskatna tikvica.

Tikvu isecite na komade

Odstranite srednji deo.

Ne bacajte semenke nego ih lepo očistite i ispecite. Ako hoćete možemo da napravimo jedan tutorijal i za to.

Tako, sad smo dobili lepe komade.

Sad uzmite veliki pleh od šporeta i sipajte pola šolje vode.

Poredajte komade tikve korom na gore.

Jeste li igrali nekad tangram? Ja nikad nisam bila naročito dobra u tome.

Sad to ubacite u rernu na najvišu temperaturu koju može da postigne i pecite dok viljuška ne bude mogla lako da prođe kroz tikvu (nemojte da bodete kroz koru nego u narandžasto direktno). Meni je trebalo nekih 45 minuta, ali kažu da na boljim šporetima to brže ide.

Evo i sa druge strane

Sačekajte da se malo ohladi pa kašikom ili kako vam je već zgodno odvajajte bundevu od kore.

I nemoj neko da se drznuo da kaže da ne ide lakše nego kad je živa.

Sad sve to propasirajte, ako imate štapni mikser njime, a ako ne onda u blenderu. Blender malo teže ide ako nije tečno, pa prvo možete da stavite malu količinu bundeve i malo vode, ali samo malo, tek da dobijete prvu kašu. Posle ubacujte komade bundeve i biće ok.

Dobijenu kašu propasirajte kroz cediljku. Neće tu biti mnogo nekog otpada, tek za svaki slučaj, zbog zaostalih grudvica i vlakana.

Pire možete koristiti odmah, možete ga čuvati par dana u frižideru ili zamrznuti.

Ja sam ga zamrzavala u količinama od po 250g, jer je toliko jedna šolja a recepti obično idu po šoljama i od 450g jer je toliko jedna konzerva pirea od bundeve, nekad se u receptu pominje i konzerva.

Sad od pirea možemo da pravimo svašta: sosove, supe, kolače ili da zdravo hranimo one koji još uvek ili već nemaju zube.

Uskoro ću vam pokazati neke od načina na koje ga ja koristim.


Lajkuj ili podeli sa prijateljima :)


3 komentara na “Pire od bundeve”

  1. voja says:

    zamolio bih ako neko ima recept za spremanje marmelade od bindeve da mi posalje.jednom sam je probao u bacu i odusevio sam se marmeladom.unapred hvala

  2. Margita says:

    Mogu li pire napraviti od rendane sirove bundeve? Tako je uglavnom prodaju u samoposluzi…

Ostavite komentar