Domaće kore za pitu i razni nadevi

Već dugo želim da ovde napišem recept za pitu, ali nikako da se rešim. Ne sekirajte se, nije zbog toga što ju je užasno teško napraviti, nego su u pitanju bili tehnički uslovi (bio mi je potreban još jedan par ruku i minimalno znanje o video zapisima). Kada su se ti uslovi ispunili – stiže i recept.

Istina je da smo okruženi raznim pitama. Zato, ako vam je mešenje muka ili napor ne morate ovo da radite.  Ali ako posedujete i najmanju sklonost prema testu obavezno pokušajte. Osećaj je neopisivo lep.

Drugi problem sa starim receptima je što ako vam i kažu količinu brašna, obično vam ne kažu količinu vode. Pošto su to manje više jedini sastojci ovog testa  (o količini soli da i ne govorimo), mlade domaćice mogu da se zbune i nikad i ne pokušaju da je naprave. Ne dajte se zbuniti! Nije toliko komplikovano, a ne mora ni da vam oduzme previše vremena ako vas mrzi da pravite pauze koje sam dole opisala. Napravite pitu, bila bi prevelika šteta da jedan od naših najboljih tradicionalnih recepata padne u zaborav.

Onaj drugi par ruku koji sam pominjala pripada mojoj mami, pa sam uz njenu pomoć i došla do nekih okvirnih mera, za 4 kore.

 

Potrebno vam je:

Za kore:

750g brašna + brašno za mešenje

400ml vode

1-2 kafene kašičice soli

ulje za razvlačenje

Za nadev:

8 jaja

500g sira

praziluk(prasa), blitva, malo pavlake (vidi dole)

 

Ne razumem se u nadev sa mesom, a i to je nekako više burek nego pita.

Pomešajte brašno i so.

Dodajte vodu.

Ne mora sve odjednom, dodajte malo po malo, mešajući.

Pobrašnjavite sto, istresite testo na njega.

Ne izgleda kao da će od ovoga biti valjana kora za pitu, jel da? Možda bi mogla i panika da vas uhvati, ali nema potrebe. Čak i ako je testo previše retko, mešenjem mu se doda više brašna sa podloge i sve bude u redu.

Kad testo postane homogeno, napravite loptu od njega i ostavite je da odstoji, pokrivenu čistom krpom.

Ne znam koliko možete da vidite, ali lopta nam uopšte nije glatka. Zato se sad i ostavlja da stoji, da bi se brašno bolje vezalo sa vodom i da bi sve to postalo glatkije.

Nakon pola sata, a ako nemate vremena može i manje, premesite testo još jednom.

Primetićete da je mnogo ujednačenije strukture. Ponovo napravite loptu i rasecite je na 4 dela.

Još jednom premesite ove delove, tako da dobijete 4 loptice.

Ostavite ih spojem na dole i pokrijte ih krpom. Ako planirate da ih ostavite da stoje malo duže (2-3 sata), što je preporučeno ali ne i neophodno, malo navlažite krpu da se testo ne bi sušilo.

Kad odlučite da je testo dovoljno mirovalo, napravite nadev.

U jaja udrobite sir.

Viljuškom razbijte sir na komadiće, dok se izmeša sa jajetom. Nema potrebe da dodajete ulje ili kiselu vodu. Ako je sir mnogo slan nema potrebe ni da solite. Ako nije – posolite malo.

Ako hoćete samo pitu sa sirom to vam je to. Ako hoćete pitu sa prazilukom isecite praziluk na kolutove (ovu sam količinu ja stavila u 2 kore)

posolite ga (opet, ne mnogo ako je sir bio slan), izgnjavite rukom

i dodajte mešavini sira i jaja.

Ovo je moja najomiljenija kombinacija, jedino je ne preporučujem ako ćete posle među ljude.

Ako hoćete, umesto (ili pored) prazog luka, možete staviti i zeleniš (zelje, blitvu, spanać). Možete da ga obarite i isečete, ili samo otopite smrznuti.

Ovu sam količinu ja stavila u jednu koru, zajedno sa prazim lukom i malo pavlake (možda 1dl). Ja sam imala slatku pa sam nju i stavila, vi možete i kiselu.

Naravno, nema potrebe da prljate 200 posuda. Ja sam prvo napravila dve kore sa sirom, pa sam dodala praziluk za treću, i u ostatak, za četvrtu, dodala blitvu. Sve je skupljeno na gomilu samo da bi se zaokružila tema nadeva.

Elem, još jednom premesite jednu od 4 loptice, pa je pospite brašnom. Važno je i da sto ispod nje bude dobro posut.

Oklagijom rastanjite testo što više možete. Na početku će vam možda izgledati žilavo i gumenasto, ali popustiće, verujte mi.

Ako imate asistenta, dok vi razvijate kore on može da stavi ulje da se greje. Ja grejem u mikrotalasnoj, u keramičkoj šolji, samo što sam poslednji put uspela da slomim i zapalim šolju(?!) Može i na šporetu, u lončetu za kafu ili bilo kakvoj manjoj posudi. Greje se mala količina, posebno za svaku koru. Za prvu koru sipajte možda 1/4 šolje, pa vidite da li vam je to bilo previše ili premalo. Kad se ulje ugreje, ali pre nego što počne da se puši, sipajte ga u krug po razvijenoj kori.

Možda sam ovde malo preterala sa količinom, a možda i nisam, tu je negde. Lakše se razvijaju kore kad je testo malo masnije. Osim toga, neko možda i voli tako. Kao i većina drugih stvari kod pite, i ovo je stvar ukusa.

Ulje treba lepo da se rasporedi po celoj kori. Savijete svaki kraj do sredine, malo ga promigoljite i vratite na sto. Ovako:

Vreme je za razvijanje. Ako ste sami u kuhinji nije nikakav problem, ja to obično tako.

 

Ako ste u društvu još je i bolje.

Gledala sam jednom na televiziji kako profesionalne kuvarice razvijaju to testo. Njih je četiri, uhvate ga okrenu jedan krug, možda dva i već je gotovo. Ali one su baš vešte, plus što ih je četiri.

Pazite samo da ne savijate šake kao da držite jabuku. Držite ih ravnije, kako ne biste pocepali testo. Mada će verovatno opet da vam se pojavi rupica ili dve. Samo preklopite testo preko rupe i pritisnite, nikakav problem.

Znam da je ponos i dika da kora bude što je moguće tanja, ali je lepo da se oseti i ukus testa, pa ne brinite ako vam nije skroz tanko.

Pristupite filovanju.

Potom zavijte koru.

savijača

Ovo nije kao kad motate palačinku, je se neće zaviti cela ako je savijate po sredini. Idite sa jedne strane na drugu i polako motajte.

Kad ste sve to obavili, vreme je za odluku o obliku pite. Možete sve zajedno, u kotur, ako imate veliku okruglu tepsiju. Možete da savijate svaku posebno u krug ili u potkovicu, pa da ređate u veliki pleh od šporeta. Meni su u njega stale 3 kore, ali da sam ih nagurala možda su mogle i sve četiri. Ako imate tepsijicu koja vam neće zatrebati možete jednu koru da stavite u nju pa da tako zamrznete. I onda uvek imate gotovu pitu ako vam se prijede ili ako vam dođu neki gosti. Tu sam foru maznula od  moje baba-Mileve koja pravi najbolje pite =)

Zavijte koru u krug, ako ćete kao što sam ja radila, pa je pažljivo prebacite u pleh. Ponovite sa preostale tri jufke. Negde na drugoj-trećoj uključite rernu da se greje.

pita sirnica

Stavite da se peče, u dobro zagrejanu rernu. Peče se dok ne porumeni. Posle se ostavi da se malo hladne, pa se lomi i jede.

domaće kore za pitu

Jede se vruća, to svi znamo, mada ja možda i više volim hladnu.

 

 

 


Lajkuj ili podeli sa prijateljima :)


16 komentara na “Domaće kore za pitu i razni nadevi”

  1. mimi says:

    Poput vranjanske banice, a mozda je i lakse na sto prostrti cist stolnjak i po njemu razvlaciti i filovati koru, onda kad treba da je urolas, samo podignes kraj stolnjaka i sama se urola. ;) Samo nikad nisu htele, ili znale da mi odaju odnos namirnica, valjda one to rade po intuiciji.

    • zloprase says:

      E da, hvala, zaboravila sam da napišem za stolnjak. A ako se prave one ogromne kore, preko celog stola (što se ja ne usuđujem da probam) bez njega ne bi ni moglo.
      Mislim da nije u pitanju da nisu htele da ti odaju odnos, mislim da kad su one počinjale da mese nije bilo ni vage ni ničega, nego je sve rađeno odokativno =)

      • mimi says:

        Da, upravo, odoka su mere. :) A nana Djurdja je bas te velike, preko celog stola razvlacila. Za savijacu i nije problem ako se malo pocepa, razvlacila sam ja kao mala sa sestrom od strica, napravimo zezanje od toga. Podvuces prste izmedju testa i stolnjaka i “golicas” ga odozdo.

  2. Nina says:

    ja sam pomalo lijena kad su u pitanju te domaće kore, jedino za štrukle razvlačim a i to rijetko jer štrukle gotove dobijem ;)
    svaka čast na ovako detaljnom opisu, slikama i videu, kad sam bila čisti početnik u razvlačenju mnogo bi mi bio od koristi ovakav post, sigurna sam da će mnogima biti od pomoći

  3. sanja says:

    super je recept,probala sam i ponosna sam na sebe kako mi je uspelo.Danas sam pravila sa visnjama i to pola kolicine,a sledeci put cu probati veliku savijacu preko stola kao sto je moja baka nekad pravila.Hvala na receptu i detaljnom objasnjenju.

  4. ivana says:

    Hvala na receptu.Sve je stvarno jako lepo i jasno objasnjeno.I video je super-muzika takodje!Pozdrav

  5. ljubica says:

    Puuuuuuno hvala za recept, napravila, ito vrlo uspjesno !!!! Pozzzz

  6. zloprase says:

    mnogo mi je drago da vam je svima uspelo =)

  7. Milan says:

    Hvala na detaljnom receptu, moracu ja da je napravim posto moja devojka nije zainteresovana a ja bi dao sve na svetu za ovakvu pitu ! :)

    Po nekoj pretpostavci nekada davno su verovatno bile pravljenje od heljdinog ili prosanog brasna i trebalo bi da je tek to prava stvar, jos samo da ima domaceg sira i kajmaka i stvar je resena.

    • zloprase says:

      Uh, može da se nađe heljdovno brašno, ali je sigurno teško za razvlačenje, verovatno se mnogo kida i cepa.
      Postoji nešto što se zove heljdovna ražljevnica, jer se kore razlivaju odnosno ražljevaju i to se pravi tako što se u pleh sipa testo za koru, kao za palačinke, pa u rernu, pa red smoka (kajmak i sir i ne znam šta još) pa se opet izlije kora pa rerna i tako jedno milion puta. Mnogo je ukusno i sad mi se jede.

      U svakom slučaju, da se vratimo na temu, ja uvek podržavam napore u pravljenju pite =)

  8. Mirjana says:

    Savijete svaki kraj do sredine, malo ga promigoljite i vratite na sto.

    ovaj deo mi nije jasan :)
    da li je “odvijam” posle tog savijanja do sredine?

  9. Hajrusa says:

    PREDIVNO RADIS. IMAS MNOGO POHVALA I POYDRAVA. LJUBIM VAS OBE. NI GORANCI VAM NISUNRAVNI. NI MOJA MAJKAM NIJE UMELA OVAKO.
    hAJRUSA, IZ FIJULJA KOD BACIJE

  10. Neda i Deda says:

    nista bey ove muzike

  11. Milka says:

    Stalno se vracam na tvoje recepte.

Ostavite komentar