Kombuha
Dugo se nismo videli i za to imamo da krivimo samo mene.
Ipak, ne sasvim. Dešavale su mi se neke stvari, selila sam se, putovala malko, što sve zajedno vama verovatno nije i približno onako uzbudljivo kao što je meni bilo, ali se nadam da će sledeća vest biti:
Pokrenula sam novi sajt, sasvim drugačije prirode od ovog. To je sajt koji je smišljen tako da vam predstavi raznorazne zanimljivosti na koje povremeno naletim, i strašno želim da ih podelim sa svetom a ne mogu kad obično ne mogu da ih dovedem ni u posrednu vezu sa kuvanjem. U stvari mogu, ali je kad su mnoge od njih u pitanju bolje da to ne učinim.
Bez daljeg odlaganja, predstavljam vam
Obor čuda Zlog Praseta
Da najava ne bi trajala predugo, nešto više o prirodi obora pročitajte na ovom linku.
Tu je i sasvim nova Fejsbuk stranica na kojoj još uvek nema bog zna čega, ali biće.
Ukoliko ste ovde zbog novog recepta, nastavite sa čitanjem.
Prigodno je u pitanju napitak, kako bismo mogli da nazdravimo pokretanju novog sajta.
Radi se o kombuhi. Verovatno ste svi čuli za kombuhu. Pečurka magičnih svojstava, podmlađuje, poboljšava energiju, izgled kože, detoksikuje, razređuje krv, pomaže kod depresije, reguliše kiselost organizma, deluje antiseptično itd itd. Najomiljenije piće holivudskih zvezda. Nešto sumnjam u sve navedeno. Na kraju krajeva, nije u pitanju čak ni pečurka nego simbioza bakterija i algi, ali neka je.
Kombuhu možete da dobijete od nekoga na poklon ili da je kupite. Nekad je neki deda iz Zemuna prodavao kombuhe u tegli, ali ne znam šta je ispalo od tog biznisa, ne viđam mu više oglase po banderama.
Napitak od kombuhe, pak, možete kupiti u svakoj prodavnici zdrave hrane i u nekim supermarketima. I u tome leži naša prednost.
Čitajte dalje ako vas zanima kako da napravite svoju sopstvenu kombuhu, ako nema ko da vam je da ili ste cicije pa ne date pare dedi iz Zemuna.
Potrebno vam je:
za stvaranje kombuhe
1 flaša napitka od kombuhe (pogledajte dole)
tegla od 3l (bolje 3.5, da sve lepo stane)
gaza
gumica za teglu
2 šolje vode
1 vrećica crnog ili zelenog čaja
30-40g šećera
za održavanje kombuhe
3l vode
3-4 vrećice čaja
200-250g šećera
Za uspeh čitave operacije od najvećeg je značaja da pronađete dobru flašu sa napitkom od kombuhe. To su one zelene što imaju valjda strelca ili tako nešto na omotu, ne znam koji je proizvođač u pitanju, ali valjda svi znate na šta mislim.
Dalje je važno da flašu kupite u supermarketu a ne u zdravoj hrani, evo zašto:
Zato što ne može da bude bilo koja flaša, nego samo ona u kojoj se greškom napravilo malo kombuhe. To se desi zato što neka milimetarska čestica ostane u napitku, i ona se onda namnoži jer je to ono što ona radi i to je ono što nam omogućava da mi napravimo svoj primerak.
Evo kako takva flaša izgleda:
To možete da vidite samo ako je podignete u visinu očiju, očigledno, a tako nešto ne možete da radite u zdravoj hrani zato što će prodavačica da se dere, ponovo očigledno.
Ovako izgleda kad se otvori.
Elem, kad ste izabrali flašu, pripremite teglu u kojoj ćete da čuvate kombuhu, gazu i gumicu. Sve treba da je super-čisto, mada ne znam ni zašto to naglašavam kad je kod nas sve uvek super-čisto, je’l da?
Skuvajte oko 2 šolje vode i ubacite 1 vrećicu čaja.
Negde sam nekad pročitala i da destilovana, filtrirana ili osmotski prečišćena (valjda se tako kaže) voda nije pogodna jer su kombuhi potrebni minerali iz vode.
Vrećica treba da stoji malo due nego kad pravite čaj za piće, a ne znam zašto. Kad se čaj napravi, zasladite ga.
Sačekajte da se ohladi na sobnu temperaturu. Može da bude i malo toplije, ali nikako vruće jer ćete da ukebate ono što hoćete da odgajite.
Sipajte pola čaše napitka od kobuhe i pazite da kombuhica bude unutra. Ostatak možete da probate, ako do sada niste pili kombuhu, da vidite da li vam se uopšte dopada ukus. Pa ako vam se i ne dopadne, šta sad, možete opet da je uzgajite, prilično je nezahtevan kućni ljubimac.
Čini mi se da je kupovni čaj malo kiseliji, odnosno sirćetastiji od domaćeg.
Elem, sipajte čaj i napitak zajedno sa kombuhicom u teglu.
Teglu pokrijte gazom i stavite na tamno mesto. Plakar ili nešto slično.
I sad čekajte. Dužina čekanja će zavisiti od mnogo faktora, od koji je toplota prostorije u kojoj se tegla nalazi presudan. Ne mogu da vam kažem koliko će novoj kombuhi trebati vremena da se stvori, ali više od nedelju dana sigurno. Ja sam je pravila nešto preko zime jednom pa mi je trebalo skoro mesec dana. Valjda vam se ne žuri.
Znaćete da ste dobili svoju ličnu kombuhu kada se na površini tečnosti napravi disk debljine oko pola centimetra.
Nemoj da vas brinu ovi dronjci. Kod vas će možda da se naprave a možda i ne.
Ova prva tura neće biti pogodna za piće.
Zato pre nego što bilo šta drugo uradite, skuvajte čaj: 3l ovaj put i zasladite ga i pustite da se ohladi na sobnu temperaturu.
Potom izvadite kombuhu rukom iz tegle, operite je ispod česme i stavite na tanjirić. Ja perem hladnom vodom, možda je bolje mlakom, ali ne vrelom.
Kroz plastičnu cediljku procedite napitak koji se napravio. Uzmite samo pola čaše, to vam treba za kvasac, a ostatak prospite.
Lepo operite i teglu i gazu.
Ne treba vam ovoliko za kvasac, to sam se ja prešla kad sam slikala.
Sipajte čaj i napitak u teglu i polako spustite kombuha disk.
Ona će možda da potone, a možda i ne. Ako potone, možda se podige i nastavi normalan život, a možda i ne. U tom slučaju će se na površini formirati nova kombuha, njena naslednica.
Posle nedelju dana napitak će u svakom slučaju biti spreman. Možda i brže ako su velike vrućine. Ponovite ceo postupak: 3l čaja, pola čaše napitka i gljiva.
Ostatak napitka procedite kroz plastičnu cediljku, stavite u flaše (pazite da ne prepunite. ipak je to fermentisano piće bez konzervansa, može da iskipi ili nešto) i držite u frižideru.
Posle nekog vremena (2-3 promene čaja) videćete da se pored starog stvorio novi disk kombuhe koji se lako odvaja. Možete da zadržite novi a stari da bacite ili obrnuto, možete da napravite još jednu teglu čaja ili da nekome date kombuhu na poklon. Da biste je lakše preneli slobodno je srolajte i ubacite u plastičnu flašicu, zajedno sa malo napitka. Ako ne ostane mnogo dugo u tom položaju posle se samo razmota i ko da ništa nije bilo.
Oko doziranja i načina primene ne znam šta bih vam rekla. Ja je pijem kao sok, kad mi se pije, a kad ne onda ne, a po netu možete da pronađete razne savete. Mislim da je čaša dnevno neka uobičajena merka.
Ako odete na odmor, ili ste malo lenji ili bilo šta, pa ne promenite kombuhi čaj duže od nedelju dana, napitak će biti prekiseo za piće, ali će kombuha biti živa i zdrava. Samo skuvajte novi čaj, stavite malo napitka i pućnite je u teglu.
Eto. proces je malo dugotrajniji ali veoma jednostavan i zanimljiv.
Živeli!
(i ne zaboravite da posetite moj novi sajt)
Procitajte knjigu o kombuhi i saznajte sve njene dobrobiti!!!
http://zivetisaprirodom.blogspot.com/2013/04/knjiga-o-kombuhi.html
Postoje i odlične kreme od kombuhe za negu lica i tela.
Ja sam isto pocela da pravim kombuhu iz kupovne flase u zdravoj hrani.Fotmiralo mi se na povrsini neka opna,ali je dosta providna i veoma tanka.Da li ce od ovoga da ispadne kombuha?
Meni deluje kao da si na pravom putu, samo strpljenja. Koliko god topao bio, ipak je ovo januar i možda će kombuhi trebati malo više vremena da se podgoji =)
Aham…onda znaci da mi je vas tekst o pravljenju kombuhe puno pomogao.Sada cu znaci morati da se suzdrzim od stalnog proveravanja koliko se “udebljala”.Hvala puno,tekst je odlican i pisan je sa puno razumevanja!Hvala,nadam se da cu na ovaj nacin dobiti svoju kombuhu.
Gljivu drzati na sobnoj temperaturi u tegli sa malo tecnosti tj caja kada se stavi u teglu drzati od 8 do 12 dana u zavisnosti od temperature sipati procedjeno u flase i sacekati najmanje 5 dana i vise da sazri kada je flasa tvrda caj je sazrio ja je pravim i koristim vec 5 godina i pravim preko 80 litara prava stvar za zdravlje